Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/11147/4454
Title: A critical review of literature on space and cinema
Other Titles: Mekan ve sinema üzerine literatürün eleştirel analizi
Authors: Çil, Ela
Sever, Müge
Keywords: Space (Architecture)
Motion pictures and architecture
Cinematic/Filmic space
Relationship at space and cinema
Literature review
Issue Date: Jun-2015
Publisher: Izmir Institute of Technology
Source: Sever, M. (2015). A critical review of literature on space and cinema. Unpublished master's thesis, İzmir Institute of Technology, İzmir, Turkey
Abstract: From the beginning of the humanity, architecture discipline has an interaction with variety of art branches. The interaction between cinema and architecture has become one of the crucial subjects especially in recent years in the academy. Cinema and architecture are in a dynamic stream which feeds and change each other at the same time. In this study, I analyze the studies which discuss “space” as an important figure at the interaction of architecture and cinema. The objective was to determine the factors, the tools and the usage manners of the tools, which provide a relationship between cinema and architecture. Six different keywords (architecture, space, cinema, film, city, urban) in both English and Turkish were utilized in the study, and the obtained sources were examined via critical analysis regarding these keywords. By grouping these sources of the relationship between architecture and cinema according to their common concepts, the consequent objective of the thesis was shaped as to reveal how the related scholars have undertaken and approached to this relationship.
İnsanlığın var oluşundan günümüze kadar mimarlık disiplini çeşitli sanat dallarıyla iletişim içerisinde olmuştur. Sinemanın ortaya çıkışından itibaren, mimarlık ve sinema arasındaki etkileşim, özellikle son yıllarda, akademide önemli bir konu haline gelmiştir. Bu iki alan birbirini sürekli besleyen ve değiştiren bir akış içindedir. Bu çalışmada mimarlık-sinema etkileşiminde önemli olan “mekan” kavramını konu alan çalışmalar analiz edilmiştir. Sinema-mimarlık etkileşiminin kurulmasını sağlayan etmenler, araçlar ve bu araçların kullanım şekillerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada İngilizce ve Türkçe olarak altı farklı anahtar kelime (mimarlık, mekan, sinema, film, kent, şehir) kullanılmış ve ulaşılan çalışmalar bu anahtar kelimeler doğrultusunda eleştirel analiz yoluyla irdelenmiştir. Mimarlık ve sinema arasındaki ilişkiyi ele alan bu çalışmaların tartıştıkları ortak sorunsallara göre gruplanmasıyla bu ilişkinin akademisyenler tarafından ne şekilde ele alındığı ve bu etkileşimle ilgili yaklaşımları tezin nihai odağını oluşturmuştur.
Description: Thesis (Master)--İzmir Institute of Technology, Architecture, 2015
Full text release delayed at author's request until 2018.08.03
Includes bibliographical references (leaves: 196-204)
Text in English; Abstract: Turkish and English
xii, 228 leaves
URI: http://hdl.handle.net/11147/4454
Appears in Collections:Master Degree / Yüksek Lisans Tezleri

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
T001385.pdfMasterThesis8.2 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open
Show full item recordCORE Recommender

Page view(s)

46
checked on Dec 4, 2023

Download(s)

146
checked on Dec 4, 2023

Google ScholarTM

Check

Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.