Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/11147/5733
Title: Dynamic modelling and analysis of elevator systems
Other Titles: Asansör sistemlerinin dinamik modellemesi ve analizi
Authors: Yardımoğlu, Bülent
Berber, Onur
Keywords: Elevator
Vibrations
Time response
ANSYS
ANSYS Parametric Design Language
Issue Date: Dec-2016
Publisher: Izmir Institute of Technology
Source: Berber, O. (2016). Dynamic modelling and analysis of elevator systems. Unpublished master's thesis, İzmir Institute of Technology, İzmir, Turkey
Abstract: Cities began to grow unexpected size after the industrial revolution. Then, so many new problems like public health, transportation, housing, food requirement etc appeared. Those problems initiated new scientific fields. Engineering diciplines also solved some of those problems and also provided many benefit to people. Different approaches at elevator technology were effected by requirements such as hight travel distances and high load capacities. If the new elevators are compared with the old elevators, it is seen that new ones are more silent, faster, safer and even more efficient. Although the elevator technology goes further and further, its applications become more complex. In this study, in order to find the transient time response of elevator car of the most common elevator types, finite element models of them are developed in ANSYS by using APDL (ANSYS Parametric Design Language). In the analysis, acceleration and deceleration of elevator car are used as input parameters. Time response plots of elevator car are presented.
Sanayi devrimi ile birlikte şehirler beklenmedik bir şekilde büyümeye başladı. Böylece, Sağlık problemleri, ulaşım, barınma, beslenme vb. bir çok yeni sorunlar ortaya çıktı. Bu sorunlar yeni bilimsel alanları kışkırttı. Asansör çalışmaları da bu problemlerin bazılarını çözdü ve insanlara bir çok fayda sağladı. Asansör teknolojisinde de farklı yaklaşımlar, yüksek seyahat mesafeleri ve yüksek yük kapasiteleri gibi gereksinimlerden etkilenmiştir. Yeni asansörler eski asansörler ile karşılaştırılırsa, yenilerinin daha sessiz, daha hızlı, daha güvenli ve hatta daha verimli olduğu görülür. Asansör teknolojisi daha ileriye gittikçe, onun uygulamaları da çok karmaşık olmaktadır. Bu çalışmada, en çok kullanılan asansör tiplerinin asansör kabinindeki geçici zaman tepkisini bulmak için, ANSYS'de bunların sonlu elemanlar modelleri APDL (ANSYS Parametrik Tasarım Dili) kullanılarak geliştirilmiştir. Analizde, giriş parametreleri olarak asansör kabininin hızlanma ve yavaşlama ivmeleri kullanılmıştır. Asansör kabininin zaman tepki grafikleri sunulmuştur.
Description: Thesis (Master)--Izmir Institute of Technology, Mechanical Engineering, Izmir, 2016
Full text release delayed at author's request until 2020.01.12
Includes bibliographical references (leaves: 46-47)
Text in English; Abstract: Turkish and English
xii, 47 leaves
URI: http://hdl.handle.net/11147/5733
Appears in Collections:Master Degree / Yüksek Lisans Tezleri

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
T001568.pdfMasterThesis950.6 kBAdobe PDFThumbnail
View/Open
Show full item recordCORE Recommender

Page view(s)

28
checked on Dec 4, 2023

Download(s)

546
checked on Dec 4, 2023

Google ScholarTM

Check

Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.