Please use this identifier to cite or link to this item: https://hdl.handle.net/11147/7336
Title: Detection of febrile illness and its monitoring using IoT technology
Other Titles: Nesnelerin interneti teknolojisini kullanarak ateşli hastalıkların teşhisi ve takibi
Authors: Tekin, Hüseyin Cumhur
Özuysal, Mustafa
Tamur Kaya, Gamze
Keywords: Febrile illnesses
Internet of Things Technology
Telemedicine
MQTT broker
Telegram
Issue Date: Jul-2019
Publisher: Izmir Institute of Technology
Source: Tamur Kaya, G. (2019). Detection of febrile illness and its monitoring using iot technology. Unpublished master's thesis, İzmir Institute of Technology, İzmir, Turkey
Abstract: Measuring and monitoring body temperature has importance for disease diagnosis. It could also help following the course of the disease. Extensive number of body temperature monitoring applications are designed and developed. These applications could be named as healthcare applications aiming to provide convenience to the users. The Internet of Things technology is popular in healthcare applications by offering remote and real-time monitoring. In this project, a telemedicine platform facilitating the diagnosis and monitoring of febrile illnesses is designed. A user-friendly platform is implemented using software components. Message Queuing Telemetry Transport (MQTT), which is a communication protocol, is used for the communication between devices and monitoring system. A broker is used to transmit measured body temperature data from a device to the cloud server. The performance of the broker is evaluated with thousands of generated data packets. It is showed that the platform can handle data requests with a high throughput, i.e, up to 40000 packets/s. The monitoring system is designed as an interactive user interface. For this purpose, Telegram is adapted to the requirements of the platform by using an open-source library of Telegram BOT API. Hence, a user is able to access the measurement results and also control the measurements using instant messaging via Telegram interface. Moreover, this proposed platform could eliminate the use of separate healthcare applications for different diseases by using just a single instant messaging program for all different applications.
Vücut ısısının ölçümü ve anlık takibi hastalık teşhisi için oldukça büyük öneme sahiptir. Ayrıca hastalığın seyrini izlemede yardımcı olmaktadır. Çok sayıda vücut ısısının izlenmesine yardımcı olan uygulamalar tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Bu uygulamalar, kullanıcalara kolaylık sağlamayı amaçlayan sağlık uygulamaları olarak adlandırılabilir. Nesnelerin İnterneti teknolojisi, uzaktan ve gerçek zamanlı izleme imkan tanıdığı için sağlık uygulamaları alanında önem kazanmaktadır. Bu projede, ateşli hastalıkların teşhis ve takibini kolaylaştıran bir teletıp platformu tasarlanmıştır. Yazılım bileşenleri kullanılarak kullanıcı dostu bir platform geliştirilmiştir. Nesnelerin İnterneti haberleşme protokolü olarak ise Message Queue Telemetry Transport (MQTT) kullanılarak cihazlar ile sistemin haberleşmesi sağlanmıştır. Cihaz üzerinde ölçülen vücut ısısı verileri bulutta bulunan bir sunucuya iletilmek için bir aracı kullanılmıştır. Aracının performansı yayınlanan binlerce paket ile ölçülmüştür. Platform veri taleplerine yüksek verimlilik ile 40000 paket/sn performansa kadar cevap verebilmiştir. Bu platformun arayüz tasarımı için kullanıcı dostu bir sohbet robotu kullanılmıştır. Bu amaşla açık kaynaklı bir kütüphane olan Telegram BOT API kullanılarak Telegram platform ihtiyacına göre uyarlanmıştır. Böylelikle, kullanıcı Telegram arayüzünü kullanarak anlık mesajlaşma ile ölçüm sonuçlarına erişebilir ve ölçümleri kontrol edebilir. Ayrıca bu önerilen, tüm farklı sağlık uygulamaları için tek bir mesajlaşma programı kullanılmasına olanak sağlayarak, farklı hastalıklar için ayrı bir uygulamanın kullanılması ihtiyacını ortadan kaldırabilir.
Description: Thesis (Master)--Izmir Institute of Technology, Biotechnology, Izmir, 2019
Full text release delayed at author's request until 2020.02.23
Includes bibliographical references (leaves: 44-52)
Text in English; Abstract: Turkish and English
URI: https://hdl.handle.net/11147/7336
Appears in Collections:Master Degree / Yüksek Lisans Tezleri

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
10151101.pdfMasterThesis1.57 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open
Show full item recordCORE Recommender

Page view(s)

42
checked on Dec 4, 2023

Google ScholarTM

Check

Items in GCRIS Repository are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.